2431/​797

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-3,5/2”. Bordlampe med stamme af bruneret messing, rillet jernbase, fatningshus og afbryderhus af bakelit. Skærme af gulmalet enkeltlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen, 1930erne. H. 46.

Litteratur: “Tænd”, gengivet s. 182.

Fremstår med let alders- og brugspatina herunder ridser, mærker og lakafskalninger. Mellemskærm med minimalt kanthak på overkant. Fatningshus-omløber mangler. Testet og fungerer, Bruun Rasmussen garanterer dog ej for funktionaliteten.

Fra i Lyngby
Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

1136827 (Autobud) 11.500 DKK
1066288 11.000 DKK
1136827 (Autobud) 10.500 DKK
1066288 10.000 DKK
1136827 9.500 DKK
900971 9.000 DKK
1136827 8.500 DKK