Anna Ancher (f. Skagen 1859, d. sst. 1935)
Unge Skagenspiger. Sign. A. Ancher. Olie på lærred. 25×39.
Proveniens: Auktion i Frederiksberg Ovenlyssal 16. oktober 1943 nr. 18.
Nærværende maleri er en studie til “Vorherre modtager det døde Barn”, som blev udstillet på Charlottenborg 1918 nr. 14.
Nordisk lys – kunstnerkolonien på Skagen, 18. september 2023