915/​103

Anna Ancher (f. Skagen 1859, d. sst. 1935)

Unge Skagenspiger. Sign. A. Ancher. Olie på lærred. 25×39.

Proveniens: Auktion i Frederiksberg Ovenlyssal 16. oktober 1943 nr. 18.

Nærværende maleri er en studie til “Vorherre modtager det døde Barn”, som blev udstillet på Charlottenborg 1918 nr. 14.

Nordisk lys – kunstnerkolonien på Skagen, 18. september 2023

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

48.000 DKK