2350/​73

Bertha Wegmann (f. Soglio, Schweiz 1847, d. København 1926)

En lille samling af fire tegninger og et gammelt foto af kunstneren Bertha Wegmann. Tre sign. B. Wegmann, en usigneret. Bly og pen på papir. Bladstørrelser fra 8,5×11 til 18,5×28. Uindrammet. (5).

Papiret er gulnet. Mindre revner (0,1–3 cm) langs kanter samt folder. Enkelte med mindre papirtab langs kanter. Mindre fugtpletter.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. december 2023

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK