Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909)
“Slugt, udtørret bækleje”. Sign. J. la C. 26. Juni [samt utydeligt årstal]. Olie på lærred. 44,5×46,5.
Nr. 74 i Kristian Jakobsen, Thyge Klemann og Dorthe Lorentzens fortegnelse fra Janus la Cour Udstillingen 1969, Århus Kunstforening af 1847.
Proveniens: Marguerite Dornonville de la Cour. Bruun Rasmussen auktion 2010, 2020 nr. 19.
Enkelte minimale afskalninger nær kant. Minimale krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 31. juli 2023
20 bud