Emma Thomsen (f. København 1820, d. sst. 1897)
“Unica-Roser, som ligge paa en Steen”. Sign. Emma Thomsen. Olie på lærred. 27×33,5.
Udstillet: Charlottenborg 1849 nr. 191.
Mindre krakeleringer. Enkelte minimale retoucheringer.