1412/1508
Stort lågkrus af sølv, rigt drevet og ciseleret med bladværk, redskaber, kornaks og sejlskib, lågknop i form af våbenskjold og anker, indvendigt forgyldt. Mester F. Dahl. Barokform, ca. 1900. Vægt ca. 2322 gr. H. 33.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Let skævhed i bund. Hængsel på låg med brud i den ene side.
Varia, 20. marts 2014
Vurdering
Hammerslag
34 bud