Ernst Meyer (f. Altona 1797, d. Rom 1861)
En italiensk bonde. Usigneret. Olie på lærred. 26×19,5.
Proveniens: David Baruch Adler (1826–1878) og Jenny Adler, f. Raphael (1830–1902); deres datter, Emma Adler (1855–1912); dennes mand, Herman Trier (1845–1925); deres nevø, Poul Martin Adler (f. 1883); dennes bror, David Bertel Adler (1879–1932); dennes dødsboauktion, Winkel & Magnussen auktion 124, 1932 nr. 995. Bruun Rasmussen auktion 673, 2000 nr. 124.
Nærværende værk er et studie til maleriet “En dreng føres af sine forældre til klostret” fra 1830–1831, og som Meyer senere gentog i 1836–1837. En version heraf befinder sig på Statens Museum for Kunst med inventarnummer KMS1106, andre versioner befinder sig på Landesmuseen Schleswig-Holstein og i privateje.
Nålehuller langs kant. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. marts 2023