915/​148

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

“Johanne Pålson. Ung Fiskerpige, halv Figur i Profil fra venstre Side. Hun sidder med sit Strikketøj i en Døraabning, hvorfra der er Udsigt mod Havet. Hvidt Hovedklæde, rødt Liv”. Arildsleje. 1872. Sign. S. K. Olie på lærred monteret på lærred. 32×26.

H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier, 1923, nr. 65.

Udstillet: Charlottenborg, “Maleren P. S. Krøyer”, 1905 nr. 15. Kunstforeningen, “P. S. Krøyer”, 1980 nr. 6. Stiftelsen Modums Blaafarveværk, Norge, “Peder Severin Krøyer 1851–1909”, 1992 nr. 7. Århus Kunstmuseum, “P. S. Krøyer. Tradition-Modernitet”, 1992–1993 nr. 2.

Litteratur: Afbildet i Antikvitetsårbogen 1966.

Proveniens: Generalkonsul Valdemar Glückstadts samling (1917), dennes fortegnelse, 1917, nr. 117. Winkel & Magnussen (1923). Bruun Rasmussen auktion 815, 2010 nr. 3.

Et forarbejde i bly tilhører Skagens Kunstmuseer, dette afb. i Knud Voss, “Skagensmalerne”, del II, 1986, s. 49.

Nordisk lys – kunstnerkolonien på Skagen, 18. september 2023

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

170.000 DKK