Ubekendt maler, 18. årh.s begyndelse
Portræt af en herre iført kyrads, halsklud og allongeparyk. Usigneret. Olie på lærred. 75×59,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 439, 1982 nr. 245 samt auktion 1948, 2019 nr. 25.
Retoucheringer. Krakeleringer af forskellig grad. Nogle mindre afskalninger. Behov for rensning. Lærredet er dubleret.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. maj 2024
17 bud