Arje Griegst (f. København 1938, d. 2016)
“Rosa Konkylie”. Skål af porcelæn dekoreret med lys rosa glasur. Stemplet monogram, 14193. Kgl. P. H. maks. 7,5. D. maks. 16,5. L. maks. 23.
Da Arje Griegsts Konkyliestel blev lanceret af Den Kongelige Porcelainsfabrik i 1978, var det resultatet af et nøje arbejde med, at finde frem til den helt rette støbeteknik og glasurtype. Den rosa glasur, som ses på “Rosa Konkylie”-stellet her, var kostbar at fremstille, idet den indeholdte guld. Derfor ophørte produktionen af det rosafarvede konkyliestel i 1984, og man gik over til, udelukkende at fremstille “Hvid Konkylie”. Produktionen fortsatte herefter i en kortere årrække.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Smuds.
1080873 |