2431/703
Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
“Den barmhjertige Samaritan”. Figurgruppe af stentøj dekoreret med okseblodsglasur. Sign. Jais, 20097. Kgl. P. H. 32. B. maks. 26.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Glasurdefekt på bagside. Afslag på hat. Krakeleringer i glasur ved base. Se venligst detaljefotos.
Vurdering
848160 | ||
922832 | ||
849670 |