Hans Scherfig (f. København 1905, d. Fredensborg 1979)
Urskovsbillede med løver. Sign. Scherfig 1954. Tempera på masonit. 49×75.
Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet direkte fra kunstneren af nuværende ejers forældre i forbindelse med at arrangement, hvor flere beundrere af Hans Scherfig i forening erhvervede en gruppe værker for at støtte ham. Siden blev der trukket lod om værkerne. Ikke tidligere udstillet eller udbudt til salg.
Malerier, skulpturer, fotografier, 6. marts 2018