C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)
Fiskere der bjærger garn ud for den svenske kyst tidlig morgen, i baggrunden sejlskibe. Sign. C. Frederik Sørensen 1858. Olie på lærred. 93×131.
Mona Christensen og Jan Fayes fortegnelse over C. F. Sørensens malerier, 1991, nr. 355. Her listet som “på bagsiden bet.: ”Gothenborg“”, maleriet har dog fået en ny blændramme.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 332, 1975 nr. 145, afb. s. 45. Bruun Rasmussen auktion 341, 1975 nr. 393, afb. s. 37.