2437/​123

Stor patineret bronze røgelseskar på tre dyrepoter. Med stand af træ. Mærket Ming Xuande Fifth year, lavet af Wu Bangzuo. 17. årh. H. 47 cm. L. 55 cm.

Proveniens: Fra en dansk samling.

Wear, scratches, lid with some repair.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. september 2024

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

36.000 DKK

36.000 DKK
(Autobud) 34.000 DKK
34.000 DKK
(Autobud) 32.000 DKK
30.000 DKK
29.000 DKK
28.000 DKK