919/​245

Edvard Weie (f. København 1879, d. Frederiksberg 1943)

“Klipperne i brænding” (“En maler ser på sit motiv”), Christiansø 1917. Sign. E.W. Olie på lærred. 66×85.

Litteratur: Leo Swane: “Edv. Weie”, 1932, gengivet side 30. Litteratur: Tidskriftet “Danmark”, 1940, gengivet side 282. Udstillet: Den Frie Udstilling, København, 1918, kat. nr. 273. Udstillet: København, 1941. Udstillet: “Edvard Weies Mindeudstilling”, Statens Museum for Kunst, København, 1946, kat. nr. 41. Udstillet: “Edvard Weie”, Kunstforeningen, København, 1962, kat. nr. 31. Udstillet: “Edvard Weie. Poesiens natur”, Kunstforeningen, København, 2015.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 5. marts 2024

Vur­dering

175.000–200.000 DKK

Hammerslag