185/​62

Johannes Holt Iversen (f. 1989)

“Lascaux 1.3.58 beta”, 2022. Sign. J. Holt Iversen. Eg/birketræplade, holografisk PVC, Retroreflekterende Polyester, Transparent Vinyl, Shellac & Blæk/Polymer Akryl. 30×20×6.

Den danske kunstner Johannes Holt Iversen (f.1989) bor og arbejder mellem Amsterdam, Holland og Herfølge, Danmark. Han startede som lærling hos den danske maler og billedhugger Erik Rytter (tidligere assistent for Poul Gernes) og modtog derefter et diplom fra det hollandske kunstakademi Gerrit Rietveld Academie med afgangsudstilling 2020. Holt Iversen fokuserer på at udforske spændingen mellem kunstigt og organisk materiale og former for liv og arbejde, der bruger både traditionelle kunstformer og banebrydende nye teknologier, herunder AI, for at introducere sine seere til en eksistentiel bevidsthed om hyperaccelererende virkelighed. Repræsenteret ved Annika Nuttall Galleri.

Original stand.

Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.

Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

16 bud

10.500 DKK
10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK