842/​238

Engelsk lanterneur af messing, gennembrudt top med bladornamentik, øverst slagklokke, én gennembrudt viser af metal, stående på fire kugleben. Sign. J. Windmills, London. 18. årh.s første halvdel. H. 40.

Joseph Windmills was maker in 1702–1723. He has always been a highly regarded maker of clocks and watches. In 1710 he took over the contract to care for the clocks at the Tower of London from Thomas Tompion.

Kierkegaard og antikviteter, 18. september 2013

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK