921/​574

Hermès

“Sac A Plume” taske af pink firbenskind (Varanus Niloticus) med palladium beslag, to hanke og et lynlås rum med pink læderfor. H. 16 x B. 22 x D. 8 cm. 2006.

Dustbag medfølger. Hanke drop ca. 16 cm. Stemplet J i firkant (2006).

Fremstår med synlige tegn på alders- og brugsslitage. Slid på hjørner og kanter på firbenskind. Lidt misformede sider. Slid på hanke, den ene side af en hank fremstår med knækket/delvist manglende firbenskind. Slid på lynlåstræk. Mærker og pletter på indvendigt læderfor. Alle mål er cirkamål.

Tasker og smykker, 12. juni 2024

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag