921/​145

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

“Ung høstmand rider hjem fra udmarken”. Sign. M. A. 15. Olie på lærred. 186×125.

Udstillet: Charlottenborg 1916 nr. 18, med målene 196×125. Afbildet i udstillingskataloget.

Proveniens: Bruun Rasmussen Vejle auktion 109, 2007 nr. 5, afb. s. 9.

Skagens Kunstmuseer ejer en mindre udgave med målene 72×58,5 af motivet (Inv. nr. SKM287). Denne en gave fra Ny Carlsbergfondet i 1928. Erhvervet fra Anna Ancher. Se om denne erhvervelse: Elisabeth Fabritius, “Anna og Michael Ancher. Breve og fotografier”, 2018, bd. 5, brev 3673, dateret 31.3. 1928, hvor Karl Madsens kone Thora skriver til Anna og Helga Ancher, at Karl med penge fra Fonden købte ovenfornævnte mindre maleri til museet.

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt. Forespørgsel