Viggo Pedersen (f. København 1854, d. Roskilde 1926)
“Duet”. Sign. Viggo Pedersen 1893–98. Olie på lærred. 117×150.
Udstillet: Den Frie Udstilling 1898 nr. 148. Verdensudstillingen i Paris, “Exposition Universelle”, 1900 nr. 106.
Litteratur: Ch. A. Been & Emil Hannover, “Danmarks malerkunst”, 1903, afb. s. 236.
Proveniens: Grosserer Wald. Davidsen, dennes dødsboauktion Winkel & Magnussen 276, 1941 nr. 30, afb. s. 19.