Foto endnu ikke klar
886/​1218

Bjørn Nørgaard (f. København 1947)

“Hesteofringen”, 1970. Syltetøjsglas med præparater af hesten “Røde Fane” i formaldehyd. H. 22. Dia. 12.

Litteratur: Ingelise Krarup Andersen: “Oeuvrekatalog” i “Bjørn Nørgaard. Objekt. Skulptur. Tableau”, Aarhus Kunstmuseum 1986, kat. nr. 124a, lignende glas geng. s. 133. Litteratur: Torben Weirup: “Man har sine klare øjeblikke ... En fortælling om Bjørn Nørgaard”, København 2000, p.p. 57–68. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet direkte fra kunstneren. Sælger deltog i aktionen omkring “Røde Fane” bl.a. ved indrykning af dødsannoncer for “Røde Fane” og modtog glasset som tak.

Det udbudte glas er fremstillet i forbindelse en af de absolut mest markante - og debatterede - happenings i dansk kunst. Lignende glas findes i dag bl.a. i samlingen på ARoS Aarhus Kunstmuseum.

Værket er forud for dette salg restaureret og konserveret ved Medicinsk Museion, Københavns Universitet. Rapport herfra medfølger.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Moderne malerier og grafik, 4. juni 2019

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK