2423/​846

Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)

Tre-personers sofa med stel af af teak, betrukket i sider, ryg og løse hynder med lyst uld. ML 240. Udført hos Mikael Laursen. L. 221.

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 4. juni 2024

Kategori
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Solgt

Hammerslag

8.500 DKK  

6 bud

Tidspunkt Byder Bud
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK