1831/700
Ivan Weiss (f. 1946)
Tre skåle af stentøj modelleret i firesidet, let konveks form. Dekoreret med grå og brune glasurer med blå elementer. Indvendigt dekoreret med grå glasur. Sign. monogram hhv. 22564, 22562 og 22561. Kgl. P. H. hhv. 6,5, 8 og 12. (3)
Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og mærker. Mindste skål: 3. sortering.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018
Vurdering
Hammerslag