2220/504
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“PP 68”. Et sæt på otte armstole af sæbebehandlet eg, med sæder af flettet papirgarn. Designet 1987. Udført og mærket hos PP Møbler. 2005/2006. (8)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker, primært skomærker på ben.
Moderne kunst og design, 17. maj 2022
Vurdering
Hammerslag
14 bud