2425/​7532

Tyra Kleen (f. 1874, d. 1951)

Portræt af den danske forfatter Niels Hoffmeyer (1874–1946), den danske forfatter Emil Rasmussen (1873–1956) og den svenske maler Harald Biljer-Hedgren (1875–1923). Sign. Tyra Kleen og dateret 02, 1902 + 1904. Bly og pastel på papir. Bladstørrelse 28,5×21, 35×24 + 35×25. Uindrammet. (3).

For besigtigelse, kontakt venligst personalet i Lyngby.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. AII 5, AII 6 og AII 7)

Tyra Kleens interesse for at tegne og male opstod fra barnsben, da hun i hendes barndomshjem øvede sig i at tegne og male med vejledning fra sin mor og farmor. Den svenske maler nåede aldrig at få undervisning eller gå på nogle skoler i hjemlandet, for allerede som 15-årig blev hun sendt til Dresden, hvor hun begyndte på Malerinnenschule Karlsruhe. Hun fortsatte efterfølgende sin uddannelse i München og Paris, sidstnævnte boede hun i tre år og studerede på Académie Colarossi, Académie Julian, Académie Delécluse og Académie Vitti.

Efter endt studietid i Paris tog hun kort tilbage til Stockholm, før turen gik til Rom i 1898. I Rom endte hun med at bo i næsten 10 år frem, og ud fra hendes dagbøger kan man læse, hvordan hun i sin tid i Rom havde et meget aktivt socialt liv, hvor hun jævnligt mødtes med venner, kunstnerkollegaer, gik til koncerter og i teatret mm. Professionelt var hun meget produktiv, og hun udstillede jævnligt sit arbejde i Rom, men også i andre europæiske byer, hvilket på det tidspunkt var lidt af en bedrift for en kvindelig kunstner.

I nærværende portrætter ser vi de to danske forfattere Niels Hoffmeyer (1874–1946) og Emil Rasmussen (1873–1956) og den svenske maler Harald Biljer-Hedgren (1875–1923). Alle, som formentlig har været en del af Kleens store omgangskreds fra hendes mange år i Rom.

Enkelte minimale folder i hjørner samt enkelte steder med minimalt papirtab.

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
4.000 DKK