917/​239

Mogens Balle (f. København 1921, d. Asmindrup 1988)

“Vegetativt Forår” , 1950. Sign. MB. Olie på lærred. 85×70.

Litteratur: Henning Smidths online værkfortegnelse, nr. 1950–002. Udstillet: “Ung Dansk Kunst”, Den Frie, København, 1950, kat. nr. 21. Udstillet: “Cobra Reykjavik”, Reykjavik og Silkeborg, 2007 og Trondheim Kunstmuseum, Norge, 2008, gengivet i kataloget side 101. Udstillet: CHPEA, 2009, kat. nr. 13. Udstillet: Cobra Museum voor Moderne Kunst, Holland, inv. nr. 2010. Udstillet: Cobra, Palazzo Cipolla, Italien, 2015–2016. Udstillet: 100 års jubilæum, Bispegården, Kalundborg, 2021. Proveniens: Dansk privatsamling.

CoBrA, 5. december 2023

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag

75.000 DKK