Ejnar Nielsen (f. København 1872, d. Hellerup 1956)
Opstilling med blomster. Sign. Ejnar Nielsen. Olie på lærred. 60×53.
Litteratur: “Fortegnelse over skulptur, maleri og grafik tilhørende Erling Koefoed”, København, 1961, gengivet s. 95. Proveniens: Landsretssagfører Erling Koefoed, København.
Original stand.
Moderne kunst og design, 23. maj 2023
12 bud