1249/8700
Russisk sukkerskål af delvist forgyldt sølv samt Russisk sukkertang af delvist forgyldt sølv, begge dekorerede med cloisonné emalje. Sukkerskål: Mesterstempel BP, guardein LO 1895 (med kyrilliske bogstaver), Moskva bymærke, lødighed 84. Sukkertang: 1890. Vægt ca. 245 gr. (2).
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre emaljeafslag.
Russisk tema, 3. december 2012
Vurdering
Hammerslag