Ubekendte malere, 18.-19. årh.
En samling af syv miniatureportrætter forestillende fire damer og tre herrer. Én sign. C. O. 1/48, seks usignerede. Gouache på ben, olie på ben, vandfarve på papir og bly på papir. Varierende mål fra 9,5×7,5 til 18,5×16. (7).
Mindre aldersrelateret slitage. Ét dameportræt og ét herreportræt med gulnet papir, ét herreportræt indrammet uden glas, ét herreportræt med slidte kanter samt ét dameportræt og ét herreportræt med fugtpletter. Undersøgt i rammer.
Ældre malerier og møbler, 24. juni 2019
13 bud