872/172
Dansk lågbæger af delvis forgyldt sølv, indvendigt forgyldt, graveret med våbenskjold for adelsfamilien Oxholm. Mester Niels Holst Wendelboe, Århus 1788–1811. Vægt 190 gr. H. 11 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk
Varia, møbler og tæpper, 31. maj 2017
Vurdering
Hammerslag