872/​172

Dansk lågbæger af delvis forgyldt sølv, indvendigt forgyldt, graveret med våbenskjold for adelsfamilien Oxholm. Mester Niels Holst Wendelboe, Århus 1788–1811. Vægt 190 gr. H. 11 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Varia, møbler og tæpper, 31. maj 2017

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK