922/​43

John May (aktiv 1750-1788)

Stort standur i kasse af mahogni indlagt med lsy træ, top med figurerne Atlas flankeret af to engle af forgyldt træ, skive af forgyldt messing med gennembrudt hjørneornemantik, værk med minut og datoviser. Sign. John May, London, ca. 1760. H. 268. B. 68. D. 43.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Værket fremstår visuelt pænt og i orden. Et par lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger.

Bestil konditionsrapport

Ure ▸ Standure

Budfrist

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?