922/​42

Peter Pohlmann, maser 1760-75

Stort George III standur med spilleværk, kasse af mahogni, skive af forgyldt messing med forsølvet timekrans med sorte araber og romertal, værk med bemalet månefase, kalender og spilleværk med 14 melodier, 19 klokker samt stor slagklokke. Strike-silent, chime- silent. Sign. Peter Pohlmann, London. England, 18. årh.s slutning. H. 249. B. 64. D. 29.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul, tre lodder og nøgle medfølger.

Bestil konditionsrapport

Ure ▸ Standure

Budfrist

Vur­dering

20.000–40.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?