Poul Anker Bech (f. Taars 1942, d. 2009)
“Driften mod orientalske nætter”, 2004. Sign. Bech; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 62×98.
Litteratur: “Poul Anker Bech - Himmelsæk - Heaven Sack”, Galerie Asbæk, København og Galleri Franz Pedersen, Horsens, gengivet som kat. 37, s. 85. Udstillet: “Poul Anker Bech - På kanten”, Randers Kunstmuseum, 30. oktober 2004–16. januar 2005, kat. nr. 51. Udstillet: Galerie Asbæk, København, 20. oktober 2005–20. november 2005. Erhvervet hér af nuværende ejer.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 16. juni 2020