Johannes Larsen (f. Kerteminde 1867, d. sst. 1961)
“Den grimme Ælling”. Sign. monogram 33. Olie på lærred. 71×87.
Nærværende maleri er en gentagelse af et værk fra 1930, der er gengivet i Erland Porsmose & Susanne Thestrup Truelsen bog, “Fynbomalerne og H. C. Andersen”, 2005, s. 64.
I årene 1930–31 malede Johannes Larsen en serie på 34 malerier i samme format, der illustrerer H.C. Andersens (1805–1875) eventyr “Den grimme ælling”. Serien blev bestilt af Fru Drude Jørgensen, der var forpagter af Fyns Forsamlingshus, og blev ophængt i en tæt dobbeltfrise i selskabslokalerne i forsamlingshuset. Serien blev præsenteret samlet for sidste gang i 1942 på en salgsudstilling på Charlottenborg, hvorfra malerierne blev solgt enkeltvis (Porsmose 2005, s. 38). Det var et motiv som optog ham og der findes flere malerier, der kredser om dette motiv.
Nærværende værk fra 1933 adskiller sig dog en smule fra maleriet fra 1930 ved gengivelsen af grenene samt ællingens fodstilling.
Kommissionsbud