1831/​2041

Genève

Herrearmbåndsur af 18 kt. guld. Quartzværk med dato. Gylden urskive med forgyldte visere og timemarkører. Integreret lænke af 18 kt. guld. Urets B. 27 mm. Vægt ca. 70 g. 1980–90'erne.

Erklæring fra urmager Henrik Ørsnes medfølger.

Fremstår med få alders- og brugsspor. Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten.

Armbåndsure, 1. august 2018

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK
8.000 DKK