922/175
Signeret keshan figuraltæppe, Persien. Design med siddende Shah omgivet af tjenere og rådgivere. Hovedbort med plaketter med persiske digte. Partier med silkeluv. Signeret: Reza Sabaghian Kashan. 20. årh.s midte. 205×132.
Proveniens: Dansk privatsamling, tidligere i den velrespekteret købenkavnske tæppehandler Michael Brüels samling. .
Budfrist
Vurdering
Kommissionsbud
Telefonbud