2433/​835

Edith Sonne (f. 1910, d. 1993)

Gerd Bøgelund (f. Gentofte 1923, d. 1987)

Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)

Hugo Grün

To vaser, en skål og en marmeladekrukke af hhv. stentøj og fajance. Den ene vase og marmeladekrukke modelleret og støbt med riller i relief. Dekoreret med hhv. blå, grønbrun, gråbrun og lysegrøn glasur. Vaser sign. monogram hhv. Nils Thorsson og Gerd Bøgelund. Kgl. P. Unika. Skål sign. Sonne. Udført hos Saxbo, 1950–1968. Marmeladekrukke forsynet med låg af træ med lågknop af metal i form af blomst. Stemplet H.Gr. Udført hos Aluminia. H. 5,9–12. (4)

Thorsson-vase med glasurafslibninger/ridser på side ved fodrand. Sonne-skål med minimalt afslag på øverste kant.

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

2.400 DKK

16 bud

929901 2.400 DKK
1118558 2.300 DKK
1064144 (Autobud) 2.200 DKK
1118558 2.200 DKK
1064144 (Autobud) 2.100 DKK
1118558 2.000 DKK
1064144 1.950 DKK
1118558 1.900 DKK
929901 1.850 DKK
1046745 1.800 DKK
929901 1.750 DKK
975805 1.700 DKK
920941 1.650 DKK
975805 1.600 DKK
144870 1.550 DKK
975805 1.500 DKK