Kinesisk skole, 19. årh.
Faktorierne i Canton med fortøjede junker, der fører det amerikanske, britiske og danske flag (før 1856). Prospekt af Whampoa med den ni-etages pagode ved indsejlingen til Canton. I forgrunden opankrede skibe fra Amerika, Frankrig og Danmark. De dybt stikkende Kinafarere hverken kunne eller måtte sejle de sidste 8 sømil op til Canton. Øen i forgrunden er Dane's Island. Usigneret. Olie på lærred. 24×32. (2).
Se: Tove Clemmensen og Mogens Mackeprang, “Kina og Danmark 1600–1950”, 1980, s. 237–238, samt Calk L. Crossman, The China trade", 1972, s. 64–65 for afbilding af lignende malerier og omtale af handelen på Kina.
Kommissionsbud