2426/​638

Dansk møbeldesign

Et par lænestole med stel af mahogni og sko af messing, betrukket med sort alcantara. 1940'erne. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Ombetrukket. Et let løst bagben med revne.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag