Maryan (f. Nowy-Sacz, Polen 1927, d. New York 1977)
“Chevalier”. Sign. Maryan 59; med titel på bagsiden. Olie på lærred. 161×130.
Udstillet: “XXX. Biennale Internazionale di Venezia”, Venedig 1960, kat. nr. 410 (label på bagsiden). Proveniens: Galerie Charpentier, Paris (rester af label på bagsiden). Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Malerier & skulpturer, 26. september 2017