1425/​1708

Imari servantesæt, potte med låg, sæbeskål og aflang lågkrukke af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster og fugle. Kande og lågkrukke mærket. 19.-20. årh. Kande H. 33. Vaskefad Diam. 40. (5)

Sæbeskål og lågkrukke med mindre kanthak. Låg vipper let. Slitage på guld. Vaskefad med slitage på dekoration.

Varia, 19. juni 2014

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK