872/​135

“Ærespokal for danske søhelte”. Pokal af delvis forgyldt sølv, indvendigt forgyldt. Låg modelleret med Christian IV (1577–1648) og fire drager samt graveret med fire kartoucher med maritime scener fra:

“Skanderborg”. Christian IV modtog sin maritime uddannelse ved Skanderborg Sø ca. 1595, “Holmen”. Christian IV anlagde store dele af Holmen 1598–1604, “Nordcap”. Christian IV på sommerrejse til Nordkap 1599, “Kolberger Heide”. Slaget ved Kolberger Heide 1. juli 1644. Dansk flåde under Chr. IV ledelse og Svensk flåde under Claes Fleming,

Overdelen prydet med de danske søhelte samt deres våbenskjold:

Søofficer Søren Norby/Severin Norbi (ca. 1460/1480–1530), flådens første søhelt. Spillede en central rolle i flere søslag mod Sverige og Lübeck. Admiral Peder Skram (ca. 1503–1581), slaget ved Svendborgsund 1535. Admiral Herluf Trolle (ca. 1516–1565), slaget ved Øland i 1564. Admiral Otte Knudsen Rud (1520–1565), slaget ved Bornholm 1565. Admiral Niels Juel (1629–1697), slaget ved Øland i 1676 og slaget ved Køge Bugt i 1710. Kommandør Ivar Huitfeldt (1665–1710), slaget ved Køge Bugt i 1710. Viceadmiral Christian Carl Gabel (1679–1748), slaget ved Kolberger Heide i 1715. Peter Wessel Tordenskiold (1690–1720), slaget ved Dynekilen 1716

Stående i hvælvinger modelleret i form af kanonløb, prydet med kongemonogrammer og buer af kanonkugler, stamme i form af globe med titaner, firesidet fodstykke med havmænd og havheste, hævet på fire maskaron ben. Låg indvendigt graveret “Prins Valdemar af Danmark, Til Erindring om Togtet til Østasien 1899–1900. Fra Østasiatisk Kompagni”. Bund signeret Arent Nicolai Dragsted inv & fec 1890=1894. Kgl. hofjuvelerer og hofguldsmed Arent Nikolai Dragsted, København 1890–1894. Vægt 6776 gr. H. 67 cm.

Litteratur: Jon A.P. Gissel: Fra guldhorn til guldhorn. Fem generationers arbejde med guld, sølv og ædelstene. Firmaet A. Dragsted. Her afbildet s. 159 og omtalt s. 167: “I 1894 tegnede og fremstillede A.N. Dragsted i anledning af sit 40 års mesterjubilæum en sølvpokal, som er næsten trekvart meter høj med motiver fra dansk marinehistorie. Christian IV står øverst, og der er statuetter af andre danske søhelte. Arbejdet med den 7 kg tunge pokal tog fire år. Det har ikke været muligt at opklare, om pokalen stadig findes. Det nationalhistoriske emne og den gennemført dekorative stil vakte genklang i samtiden og viste, hvad A.N. Dragsted var dygtig til”.

I årene 1899–1900 foretog krydserkorvetten Valkyrien et togt til Østasien med prins Valdemar ombord som kommandør. Togtet var finansieret af ØK og Det Store Nordiske Telegraf-Selskab. Senere blev prins Axel, søn af prins Valdemar, direktør i ØK 1934–1953, hvor han havde pokalen stående på sit kontor.

Proveniens: Øk's hovedsæde i København.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Varia, møbler og tæpper, 31. maj 2017

Vur­dering

300.000–400.000 DKK

Hammerslag