924/​147

Joseph Williamson, London

Engelsk lygteur i kasse af ibenholt og sortmalet træ, skive af forgyldt messing med gennembrudt hjørneornamentik, timekrans med sorte romertal, center med synligt pendul og kalender, bagpladen rigt graveret med ornamentik. Front og bagplade sign. Jos Williamson, London. Senere pendul og pendulophæng. England, 17. årh.s slutning. H. 40. B. 26,5. D. 18.

Proveniens: Dansk privatsamling.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

20.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?