Berndt Friberg (f. 1899, d. 1981)
En samling på otte små cirkulære, ovale og firsidede skåle af stentøj. Dekoreret med resp. matte glasurer i grønne, blå og brune nuancer, samt blanke glasurer i røde og blå nuancer. Sign. Friberg. Udført og sign. hos Gustavsberg med studiohånd. Unika. H. 2,5–7,7. (8)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Blåglaseret skål med afslag på øverste kant.