2431/509
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
”Syveren”. Seks skalstole med ben af forchromet stål, sæde og ryg betrukket med cognacfarvet skind. Model 3107. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 2022. (6)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. En stol med pletter.
Vurdering