2412/572
Mogens Hammer, tilskrevet
Sofabord af massiv teak med uforarbejdede kanter. Udført og mærket for Illums Bolighus. 1960'erne. H. 45. L. 172,5. B. 45–50.
Litteratur: Sofabord med lignende plade afbildet i Illums Bolighus' katalog, ca. 1960.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle revner i træet.
Moderne kunst og design, 19. marts 2024
Vurdering
Hammerslag