2442/​7003

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

Fritstående tre-pers. sofa med krydsstel af mahogni. Sæde, sider og ryg betrukket med lyserød uld. Model 4118. Formgivet 1930. Udført hos Rud. Rasmussen. L. 200.

Litteratur: Gorm Harkær, Klintiana: “Kaare Klint”, bind 2, ill. s. 92.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og afslag. Uld med pletter og smuds.

I Lyngby
Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?