922/​1

Joseph Christian Lillie, tilskrevet (f. København 1760, d. Lübeck 1827)

Ovalt dansk Louis XVI spejl i rammer af forgyldt træ, antageligt udført af J.C. Lillie, udskåret med perlestaf og gennembrudt slynget bladværk. 18. årh.s slutning. H. 148. B. 60.

Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde”. Erichsens spisestue. Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.

Dette emne handles i fuldmoms

Enkelte ridser og mærker.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

20.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?