Cilius Andersen (f. Odense 1865, d. Frederiksberg 1913)
Meta Resen Steenstrup f. Kjeldsen (1878–1962) siddende i skyggen under lindetræet i Valstedgaards have. Sign. Cilius A. Valstedgaard 94. Olie på malepap. 35×27.
Meta Elise Margrethe Kjeldsen voksede op i ejendommen Valstedgård i Valsted, Nordjylland, som ikke længere eksisterer i dag. I 1898 blev hun gift med maleren Johannes Resen Steenstrup (1868–1921).
Malerier og tegninger, 6. december 2023